Tiedote: Puolustaja Onni Korkka Jokereihin loppukauden kattavalla sopimuksella

Jokerit vahvistaa takalinjojaan 24-vuotiaalla puolustajalla Onni Korkalla. Sopimus kattaa loppukauden.

Korkka (187/87) on Rauman Lukon kasvatti ja edustanut seuraa läpi uransa. Tällä kaudella hän pelasi Lukon riveissä 11 ottelussa, ja kaikkiaan Korkalla on tilillään 90 Liigan runkosarjaottelua.

Puolustaja on käynyt hakemassa lisäksi kokemusta vuokrasopimuksilla TUTOsta, Sportista ja Jukureista. Kaudella 2023-2024 pelatessaan TUTOssa Korkka voitti Mestiksen puolustajien maalipörssin 13 osumalla.

- Monipuolisena ja raamikkaana puolustajana Onni tuo valmennukselle lisää vaihtoehtoja peluutukseen valmistautuessa kohti kevään tärkeitä pelejä, Jokereiden urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki kuvailee uutta hankintaa.

Edellinen
Edellinen

Otteluennakko: Viikonlopuksi Kokkolan kautta Kuopioon

Seuraava
Seuraava

Ottelukooste: Vehviläinen piti Kiekko-Pojat nollilla Nordiksella