Ville Leskinen vahvistamaan Jokereiden hyökkäystä - “Kookas, mutta hyvin liikkuva hyökkääjä”

Jokerit on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen hyökkääjä Ville Leskisen kanssa. Leskinen saapuu joukkueeseen Slovakiasta, jossa hän edusti alkukauden HK Dukla Trenciniä.

30-vuotias PiPSin kasvatti on pelannut urallaan Liigassa viidellä kaudella. Reilussa 200 runkosarjaottelussa tilille kertyi tehot 27+28. Slovakian lisäksi Leskinen on kiekkoillut Euroopassa Sloveniassa, Itävallassa sekä Tanskassa.

Jokereiden urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki kuvailee Leskistä kookkaaksi, mutta hyvin liikkuvaksi hyökkääjäksi. 

- Hänen ehdottomat vahvuutensa ovat hyökkäyssuuntaan, ja sitä kautta kyky tehdä tehoja. Edellisissä sarjoissa, joissa hän on pelannut kamppailuvaste on ollut kova, joten odotamme, että Ville pystyy jatkamaan sillä tasolla myös täällä.


Hyökkääjä Miro Nalli jatkaa Jokereissa loppukauden kattavalla sopimuksella. Nalli saapui Jokereihin lokakuussa tryout-sopimuksella ja vakuutti seurajohdon otteillaan.

- Miro osoitti heti pystyvänsä auttamaan joukkuetta, ja hänen otteissaan näkyy Liigasta tullut kokemus varmuutena. Miro on kokonaisvaltainen pelaaja, Jokereiden urheilutoimenjohtaja Yrjänheikki kehuu.


Jokerit on purkanut hyökkääjä Leevi Lembergin pelaajasopimuksen. Lemberg saapui Jokereihin seuran ensimmäiselle Mestis-kaudelle 2023-2024 ja pelasi organisaatiossa yhteensä 94 runkosarjaottelua. 

Haluamme kiittää Lefaa yhteisistä muistoista Jokereissa ja toivottaa tsemppiä tulevaan!

Seuraava
Seuraava

Ottelukooste: Jokereille viides peräkkäinen voitto – Hermes kaatui vieraskentällä Kokkolassa