Tiedote: Max Krogdahl vahvistamaan Jokereiden puolustusta
Norjalainen puolustaja Max Krogdahl on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen Jokereiden kanssa.
27-vuotias Holmen Hockeyn kasvatti päätti päättyneen kauden mestaruusjuhliin SHL:ssä, kun hän juhli Ruotsin mestaruutta Skellefteån riveissä.
Krogdahl (188/95) on pelannut Ruotsissa viisi edellistä kautta. Skellefteån lisäksi hän on pelannut neljä kautta HockeyAllsvenskanissa Västervikssissä, Östersundsissa, Oskarshamnissa sekä Djurgårdenissa. Ennen sitä puolustaja pelasi Norjan pääsarjaa Frisk Askerissa kuuden kauden ajan.
Krogdahl kuuluu Norjan maajoukkueen vakiokasvoihin, ja on parhaillaan mukana Sveitsissä pelattavissa MM-kisoissa. Hän on edustanut maataan kuudesti MM-kisoissa sekä kahdesti olympialaisissa.
Jokereiden urheilutoimenjohtaja Olli-Pekka Yrjänheikki iloitsee, että Krogdahl valitsi juuri Jokerit, sillä hänen perässään olivat muun muassa useat SHL-seurat.
- Maxista saamme räväkän ja rouhean puolustavan puolustajan, jolla on myös annettavaa kiekolliseen peliin. Häntä voisi kuvailla hyvällä tavalla ilkeäksi. Max on ottanut viime kausina isoja steppejä urallaan, ja niitä on tulossa varmasti vielä lisää, urheilutoimenjohtaja ennakoi.
- Olen jäällä fyysinen ja tykkään pelata kovaa. Pelaan aina joukkue ensin -mentaaliteelilla: Blokkaan laukauksia ja pyrin olemaan ärsyttävä vastustajan pelaajia kohtaan. Sanoisin kuitenkin, että olen puolustava puolustaja, Krogdahl kuvailee itseään.

