Ottelukooste: Jokerit aloitti viikon voitolla Nokian Pyrystä

Jokerit palasi tiistaina voittojen pariin, kun se kaatoi Nokian Pyryn Nordiksella 4-1.

Vieraat vastasivat illan avausmaalista kolmannella peliminuutilla, mutta sen jälkeen Jokerit otti pelin hallintaan. Ensimmäiselle erätauolle mentiin kotijoukkueen 2-1-johdossa, kun Rasmus Lahnaviik ja Ville Leskinen onnistuivat maalinteossa.

Jokerit ratkaisi ottelun lopulta itselleen päätöserässä. Ensin Alexander Forslund taituroi Jokereiden 3-1-maalin ja kolme minuuttia ennen päätössummeria Jesse Liuksiala kaunisteli loppulukemat tyhjään maaliin.

Jokereiden päävalmentajan Tomek Valtosen mukaan tiistaina Nordiksella nähtiin 60 minuuttia jämäkkää jääkiekkoa.

- Pyryllä oli hyvä ylivoima, mutta me pystyttiin tappaa se kolmannessa erässä ja Vehviläinen otti siihen vielä game saverin. Olen todella tyytyväinen, miten pelattiin meidän peliä ja uskottiin, että se tulee tuottamaan. Oltiin kärsivällisiä eikä lähdetty avaamaan peliä, Valtonen totesi ottelun jälkeen.

Jokereilla on ohjelmassa tällä viikolla vielä kaksi peliä ennen lyhyttä joulutaukoa. Perjantaina joukkue matkaa Keuruulle ja lauantaina jatketaan Veikkaus Arenalla Mestiksen kärkimatsin parissa.

Valtonen toivoo, että joukkueen ilme pysyy loppuviikon samanlaisena kuin tiistain ottelussa.

- Meidän täytyy jatkaa tuota, miten tänään pelattiin ja saada myös tehokkuutta. Peli kerrallaan mennään, mutta haluamme nähdä tuollaista ammattilaisuutta, jämäkkyyttä ja niin sanottua äijäkiekkoa, mitä tänään pystyttiin esittämään.

Seuraava
Seuraava

Rantakari debytoi Jokereissa heti tänään Nordiksella - Katso Jokereiden kokoonpano täältä!